Kręgoslup

Jeśli odczuwacie Państwo, bądź też zdarza się od czasu do czasu odczuwać ból pleców, ból kręgosłupa, dokucza dyskopatia i chcą się  pozbyć powyższych problemów to trafili Państwo  w dobre miejsce. Znajdą tu Państwo produkty do leczenia kręgosłupa, rehabilitacji i profilaktyki bólu kręgosłupa, dyskopatii, rwy kulszowej i innych schorzeń.

Każdy dorosły człowiek przynajmniej od czasu do czasu odczuwa bóle kręgosłupa. Dlaczego boli nas kręgosłup? Najczęściej jesteśmy winni sami ponieważ nie dbamy o właściwą postawę podczas stania, chodzenia i siedzenia, w nieprawidłowy sposób dźwigamy ciężary. Większość z nas spędza jedna trzecią swojego życia pracuje siedząc w tej samej pozycji z pochylona głową? To prowadzi do uszkodzenia kręgosłupa szyjnego. Nic dziwnego, że dokuczają nam migreny, bóle barków, drętwienie rąk.

Utrwalana przez całe lata nieprawidłowa postawa może spowodować poważną deformację kręgosłupa. Tak właśnie powstają zwyrodnienia. Odczuwamy je boleśnie. Tym bardziej jeżeli mamy zbyt mało ruchu. Wrażliwość na ból wzrasta także, gdy często i długo jesteśmy pod wpływem stresu.

Bóle krzyża są jednym z najczęściej występujących i najbardziej dokuczliwych rodzajów dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem. Ich przyczyn może być kilka, począwszy od poważnych schorzeń, takich jak nowotwory czy złamania kręgu, po długotrwałe, przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe, związane najczęściej z wiekiem i zużywaniem się kręgosłupa.

Chorzy cierpiący na bóle krzyża zgłaszają się do lekarza, oczekując skutecznej pomocy. Nie zawsze można takie dolegliwości całkowicie wyeliminować, ale w większości przypadków daje się im zaradzić lub częściowo zmniejszyć usprawniając normalne funkcjonowanie. Metod jest również kilka, ale aby leczenie było skuteczne, konieczne jest odpowiednie rozpoznanie dolegliwości i określenie, co ją wywołuje.

Bóle kręgosłupa o charakterze mięśniowym albo neurogennym często wymagają leczenia farmakologicznego, a nawet w niektórych wypadkach – operacyjnego. Z kolei bóle przewlekłe, zwyrodnieniowe to głównie rehabilitacja, odpowiednie ćwiczenia i stabilizacja. Należy więc zwiększyć aktywność fizyczną, poprzez ćwiczenia fizyczne wzmacniać mięśnie podtrzymujące kręgosłup, unikać długotrwałego unieruchomienia na krześle czy w fotelu, unikać obciążania stawów, czyli dźwigania ciężarów, unikać stresu, zdrowo się odżywiać i obniżyć masę ciała.


KILKA PROSTYCH RAD JAK OSZCZĘDZAC I DBAC O NASZ  KRĘGOSŁUP
:

Nauczmy się stać, równomiernie obciążając stopy.

Pamiętajmy o prawidłowej postawie, plecy zawsze powinny być wyprostowane. W widocznych miejscach powieś karteczki z hasłem  NP. „WYPROSTU SIĘ”. W ten sposób prostowanie pleców stanie się szybciej dobrym nawykiem J

Siadajmy tak, aby kręgosłup zachował swą fizjologiczną pozycję (kształt litery S).

Jak najczęściej zmieniaj pozycje ciała, unikaj bezruchu. Jeśli siedzisz przez godzinę przy biurku, wstań i przejdź się po pokoju. Gdy długo stałaś – połóż się na chwilę lub usiądź ze stopami uniesionymi ku górze.

Przy czytaniu i oglądaniu telewizji kładź się na brzuchu. W ten sposób wzmacniamy mięśnie pleców, a jednocześnie dajemy wypocząć mięśniom pracującym podczas długiego siedzenia.

Zadbaj o wygodne miejsce do spania. Łóżko nie powinno być zbyt miękkie. Materac położony na twardym stelażu ma być lekko sprężysty, wtedy dopasowuje się do kształtu ciała a kręgosłup przyjmuje właściwą pozycję.

Unikaj też dużych poduszek. Najlepszy będzie jasiek lub specjalny wałek pod głowę.

Wstawaj z łóżka stopniowo. Po nocy, gdy mięśnie jeszcze się nie rozruszały, kręgosłup nie jest w pełni gotowy do swoich zadań. Dlatego przed wstaniem z łóżka trzeba mocno się przeciągnąć. Siadać należy powoli, opierając się mocno na rękach. Nie wolno też zbyt gwałtownie się prostować.

Naucz się właściwie podnosić ciężkie przedmioty. Nigdy nie podnoś ciężaru, pochylając się nad nim. Aby dźwignąć – przykucnij, a potem wstawaj z wyprostowanym kręgosłupem.

Noś odpowiednie obuwie. Podeszwy powinny być dosyć grube i miękkie – amortyzują wówczas wstrząsy, jakie znosi kręgosłup. Nie kupuj obuwia zbyt dużego – przytrzymujesz je wtedy palcami, co sprawia, że chód jest mniej elastyczny i kręgosłup jest dodatkowo obciążony. Wysokie obcasy – tylko na wielkie wyjście!

Zakupy noś w obu rękach. Postaraj się rozłożyć ciężar równomiernie.

Bierz odprężające kąpiele. Bardzo dobrze działają kąpiele solankowe. W domowych warunkach możemy kupić sól ciechocińską (szlam i ług). Bardzo dobrze działa również rozmaryn i lawenda – sprzyjają rozkurczeniu i odprężeniu mięśni. Do wanny pełnej wody wlać można zarówno napar z tych ziół (łyżka zalana na kwadrans szklanką wrzątku), jak również olejek eteryczny (10-15 kropli). Bolące miejsca można wymasować szczotką do mycia pleców lub szorstką rękawicą. Krążenie krwi pobudza też prysznic. Łatwiej dzięki temu odprężyć się i usunąć bóle napięciowe.

W razie bólu nie kładź się płasko. W pozycji leżącej dolegliwości jeszcze bardziej się nasilają. Lepiej wówczas usiąść z wyprostowanymi plecami na stosunkowo twardym krześle lub ułożyć się w pozycji krzesełkowej (górna partia ciała na podłodze lub materacu, nogi na taborecie lub wałkach).

Chodź na długie spacery. Podczas chodzenia pracuje wiele mięśni grzbietu. Ruch wpływa na ich wzmocnienie, a jednocześnie łagodzi ból. Ponieważ w przypadku walki z bólami pleców podstawą sukcesu jest systematyczność, istotne jest, by na spacer chodzić co dzień.

Regularnie wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i barków oraz mięśnie pleców i brzucha.

Regularnie korzystajmy z pomocy fachowców, specjalistów medycyny manualnej, masażysty czy kręgarza. Seria prawidłowo wykonanych zabiegów pozwoli nam zapomnieć o kręgosłupie na dłuższy czas.

W NASZYM SALONIE ZNAJDZIECIE  PAŃSTWO POMOCNY W LECZENIU BÓLU KREGOSŁUPA I FUNKCJONOWANIU W ŻYCIU CODZIENNYM SPRZET REHABILITACYJNY I ORTOPEDYCZNY :

Poduszka rehabilitacyjna z pamięcią ułożenia

Poduszka lędźwiowa na fotel

Półwałek rehabilitacyjny

Poduszka rehabilitacyjna do siedzenia i ćwiczeń

Piłka rehabilitacyjna

Prostotrzymacz

Pasy lędźwiowo-krzyżowe stabilizujące i odciążające kręgosłup

Kołnierz ortopedyczny

czytaj dalej »