Wkładki ortopedyczne- ochrona dla Twoich stóp

Wkładki ortopedyczne w naszym salonie są dobierane na podstawie komputerowego badania systemem MediLogic.

Badanie dynamiczne otwiera nową przestrzeń diagnostyki stopy.
Szczegółowy pomiar wykonany podczas chodu Pacjenta daje wgląd w fizjologię chodu, a także pozwala sprawdzić obciążenie stopy oraz jej zachowanie  podczas chodu. Zapis z badania dynamicznego poddawany jest szczegółowej analizie a jego wyniki porównywane zostają do gotowych norm przez co otrzymuje się dokumentację Pacjenta i podstawy do decyzji o konieczności podjęcia terapii. Dane te mogą zostać wykorzystywane w przyszłości, co może mieć wpływ na dokładny opis przebiegu terapii.

Niemal połowa Polaków ma różne wady i zniekształcenia stóp, ale tylko garstka decyduje się na leczenie. Część wad można skorygować wkładkami ortopedycznymi, część jedynie za pomocą obuwia ortopedycznego i zabiegów rehabilitacyjnych.   

Co powoduje wady stóp?

Stopa człowieka jest zbudowana aż z 26 kości, 19 mięśni, 33 stawów i 100 więzadeł. Ta niezwykła konstrukcja jest w stanie dźwigać ciężar ciała człowieka, a także pełnić funkcje lokomocyjne. Z tego powodu stopy są narażone na urazy i kontuzje. Tryb życia, starzenie się oraz sposób poruszania się również wpływają na zmiany zachodzące w stopach, i mogą prowadzić do nieprawidłowego ich funkcjonowania, a w końcu do wielu wad i deformacji.

Wady stóp – wykluczając przyczyny genetyczne – najczęściej powstają wtedy, gdy na stopę wywierany jest nacisk i obciążenie przekraczające jej wytrzymałość. Badania wskazują, że niemal połowa dorosłych Polaków (w tym częściej kobiety) ma różne wady stóp, do których najczęściej zaliczają się: stopa płaska, płasko-koślawa, stopa szpotawa i stopa wydrążona. Jednak najczęściej spotykaną u ludzi deformacją stopy jest płaskostopie. Na stopę i jej więzadła wywierany jest zbyt duży ciężar, w wyniku czego środkowa część stopy zaczyna stykać się z podłożem na coraz większej powierzchni, aż w końcu się rozpłaszcza. Gdy poszerza się przód stopy, wtedy mamy do czynienia z płaskostopiem poprzecznym; gdy cała podeszwa dotyka podłoża – z płaskostopiem podłużnym. Podczas chodzenia coraz częściej bolą stopy i łydki, pojawiają się też odciski na podeszwach stóp.

Pomocne może być noszenie wkładek ortopedycznych, które podpierają sklepienie stopy, buty ortopedyczne, a także ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp. Przy bardzo mocnych deformacjach jedynym ratunkiem jest zabieg operacyjny.

Do najczęściej występujących wad stóp należą:

  • stopa płaska,
  • stopa płasko-koślawa,
  • stopa szpotawa,
  • stopa wydrążona.

Chroń stopy
Komputerowe badanie stóp (urządzenie nosi nazwę podobarograf) jest obecnie najdokładniejszą metodą diagnozowania wad stóp. Badanie polega na sprawdzeniu, jaki dana osoba wywiera nacisk na wewnętrzną stronę stopy, tak podczas stania, jak i chodzenia. Ortopeda otrzymuje na ekranie monitora mapę obciążenia stopy pacjenta z dokładnym rozkładem miejsc najbardziej przeciążonych. Badanie pozwala na niezwykle precyzyjną diagnozę dysfunkcji stopy, a dzięki temu optymalne dobranie indywidualnej wkładki ortopedycznej, butów ortopedycznych, aparatu czy odpowiedniego zestawu ćwiczeń korekcyjnych.

Regularne badania stóp powinny wykonywać osoby otyłe i z nadwagą, osoby pracujące na stojąco, sportowcy, a także chorzy na cukrzycę z tzw. stopą cukrzycową. Ponadto powinny je wykonywać osoby, które często odczuwają bóle stóp. Ale dolegliwości stóp powstają również w wyniku noszenia twardego i zbyt wąskiego w palcach obuwia, a u kobiet obuwia z bardzo wysokimi obcasami. Niestety, bardzo szkodliwe dla stóp jest też długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, a także noszenie ciasnych skarpet i rajstop. Buty zapewniające prawidłowy rozwój stopy powinny być zawsze trochę większe, ponieważ przy obciążeniu stopa wydłuża się. Powinny mieć sztywny zapiętek dla stabilizacji stopy, szeroki i nie za wysoki obcas, a także szeroki przód umożliwiający ruchy palców. U kobiet, które noszą buty z wąskim noskiem i na wysokich obcasach, zwykle powstają halluksy – koślawy paluch, z bolesnym guzem na boku. Inne schorzenie stopy to ostroga, czyli wyrośle na pięcie. Tworzy się ono od spodniej strony kości piętowej. Ból jest tak mocny, że uniemożliwia stawanie na pięcie.

Czas na wkładkę
Wkładek ortopedycznych jest tak wiele rodzajów, kształtów i wzorów, że oferta może przyprawić o zawrót głowy. Niektórym może się wydawać, że wkładki mogą dopasować sami sobie i kupić tak, jak kupuje się zwykłe wkładki do obuwia. Jednak jest to poważny błąd. Tylko ortopeda, na podstawie przeprowadzonego badania stóp, może dobrać odpowiednie wkładki, tylko wtedy dają one największą gwarancję pomocy w dolegliwościach.

Zapobieganie i leczenie u dzieci

Jeżeli zauważymy u dziecka zmęczenie, nieprawidłowy chód, niechęć do spacerów czy aktywności fizycznej może to świadczyć o wadzie stopy. Mimo że stopa w odciążeniu może się wydawać prawidłowa nie wyklucza to istnienia wady. W każdym przypadku należy udać się do lekarza ortopedy. Wykona on szczegółowe badanie ortopedyczne oraz w razie potrzeby dodatkowe badania (pomiary antropologiczne, pomiary plantokonturograficzne, zdjęcie radiologiczne). Leczenie jest zawsze rozpatrywane indywidualnie, a powinno polegać na usunięciu przyczyn dysproporcji pomiędzy wydolnością stóp a ich obciążeniem.

Leczenie wad stóp zależy od wieku chorego oraz stopnia rozwoju zniekształcenia stóp. Korekcja wad postawy jest procesem długotrwałym, wymagającym czynnego udziału w nim: dziecka, jego rodziców, prowadzącego specjalistę od gimnastyki korekcyjnej, a także okresowo – lekarza ortopedy. Leczenie może przybierać różne formy. Począwszy od ćwiczeń korekcyjnych, poprzez specjalne wkładki lub obuwie ortopedyczne, a skończywszy na zabiegu operacyjnym.

Postępowanie korekcyjne ma na celu likwidację wady lub zahamowanie jej dalszego rozwoju, a tym samym przywrócenie prawidłowej postawy ciała. W postępowaniu tym zasadniczą rolę odgrywają ćwiczenia, dzięki którym uzyskujemy:

  • zwiększenie ruchomości w stawach,
  • zwiększenie siły mięśni,
  • wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała.

Do góry